Whiskology ויסקי בלוג

Bruichladdich – אני מציבה אתגר

26 באפריל, 2006 מאת Islay‏ · 18 תגובות

זיקקו לאחרונה וויסקי חדש שמזוקק 4 פעמים, והתוצאה היא וויסקי בחוזק שנע בין 88% ל-92% אלכוהול. זהו הוויסקי החזק ביותר שזוקק. עדיין לא ידוע מתי יבוקבק הוויסקי ובאיזה חוזק, אבל Bruichladdich מציעים לקנות כבר עכשיו ארגז מהזיקוק הראשון.

האמת היא שלא חשבתי שאלו חדשות מרעישות במיוחד עד שיפית כתבה על זה בפורום אלכוהול בנענע. אז הוספתי את חמש האגורות שלי, ואח"כ החלטתי לעשות את זה מעניין (אולי די עם התרגומים המילוליים מאנגלית?). לפני כמה זמן כתבתי בפורום של עמותת הוויסקי ב-NRG על וויסקי לאספנים כהשקעה כלכלית ואיך זה עובד. בעקבות מה שכתבתי ובעקבות הוויסקי החדש של Bruichladdich, הצבתי אתגר בפורום וויסקי:

לפי כל הנתונים (הפרטים על הוויסקי באתר Bruichladdich, הרקע של המזקקה וכל פרט אחר שאפשר למצוא), האם כדאי להשקיע בארגז של Bruichladdich X4 The Perilous Whisky ?
אפשר להיעזר גם בקטלוג מכירות הוויסקי של בית המכירות הפומביות McTear's, וכמובן בהודעה המורחבת שלי בפורום וויסקי ב-NRG.

נושאים: וויסקי כהשקעה כלכלית

18 תגובות עד כה ↓

 • 1 אודיסאוס // 26 אפריל, 2006 בשעה 14:51


  בניגוד לקומודיטיס אחרים, במקרה הגרוע ביותר אתה פשוט שותה את המלאי.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אפריל 27th, 2006 15:20:

  נכון, אבל בכל זאת: 300 פאונד, המתנה של 70 שנה (נגיד) עד שב-Bruichladdich יואילו בטובם לבקבק (במהלכן זה כבר הפך לירושה שהילדים רבים עליה…), אחסון במשך 10-20 שנה כדי להפוך את זה לנדיר עוד יותר ואז לוותר ולשתות? מבאס.

  [Reply]

  מאת אודיסאוס בתאריך אפריל 27th, 2006 15:25:

  בוודאי שהשקעה למאה שנה היא הימור גמור שיש לעשות רק עם כסף פנוי לחלוטין.
  הנה, למשל, אלה שקנו לפני קום המדינה אדמות מצפון לירקון. אם ההשקעה היתה יורדת לטימיון, לא היה לנכדים שלהם אפילו מה לשתות (אולי את הירקון עצמו).

  [Reply]

 • 2 רתם // 26 אפריל, 2006 בשעה 15:39

  לדעתי הוויסקי הנ"ל יחשב וויסקי לאספנים בעוד מספר שנים ולו רק בגלל שהוא יכשל במכירות בגלל היותו גימיק פירסומי

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אפריל 27th, 2006 15:23:

  גימיקים פרסומיים לאו דוקא נכשלים במכירות, מה גם שגם כגימיק פרסומי, אני בטוחה שזה עדיין וויסקי טוב. סומכת על ג’ים מק’יואן שעם כל השעשוע, הנסיוניות והגימיק, הוא לא יוציא מתחת ידיו וויסקי שהוא פחות ממצויין.

  [Reply]

 • 3 יאיר גת // 26 אפריל, 2006 בשעה 18:57

  נראה לי בשביל זה ייצרו אותו לא? רק מאיפה לכל הרוחות נביא 300 פאונד?

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אפריל 27th, 2006 15:28:

  לא יודעת אם רק בשביל זה ייצרו אותו. ל-Bruichladdich יש נטייה לעשות ניסויים עליזים בשביל הסקרנות לראות מה יצא, וכמובן שאם בדרך נדביק לזה כותרת של "הוויסקי היחיד בעולם ש…" או "הוויסקי הכי …… בעולם" בשביל המכירות זה רק יוסיף. בכל אופן, אין ספק שמכירה שנים מראש של תוצרת הזיקוק הראשון זה לחלוטין עניין מסחרי עבור אספנים, אבל אין בזה פסול.
   
  לגבי ה-300 פאונד, לא חייבים לאכול החודש.

  [Reply]

 • 4 אלעד // 26 אפריל, 2006 בשעה 23:48

  נדמה לי שחדשנויות במוצרי צריכה כבר לא נהפכים לקלאסיקות בימינו… אם הציבור אוהב אותם היצור שלהם נמשך ואם לא אז הם מקבלים הגדרה סקסית של "מהדורה מוגבלת" ונעלמים לתמיד…

  הX4 אולי טיפה שונה (קיבלתי לא מעט תגובות אחרי שכתבתי עליו לאחד מהעיתונים לפני כחודש) אבל אני לא ממש בטוח.

  כמוהו יש היום גם וויסקי מועשר בפנולים (הרכיב הטבעי של השמן זית) של סנטורי ביפן, מהדורות מוגבלות של פינישים מוזרים שיוצאות פה ושם ואפילו סתם סדרות לציון 100 שנה למזקקה. אפילו ברולאדי (Islay בטח יודעת לדקלם טוב ממני) מפציצים במוצרים חדשים מאז שהתחילו להתחדש…

  כל זה לא בא במקום הרצון לשים יד על בקבוק כזה (בחודש הבא אם הכל יהיה בסדר…).

  אלעד.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אפריל 27th, 2006 15:39:

  זה לא שחדשנות לא הופכת בימינו לקלאסיקה, אלא שקלאסיקה בימינו זה דבר שמוכתב באופן מאוד מחושב ע"י אנשי שיווק, ודאי בוויסקי.
   
  במקרה הזה, דוקא אם הייצור יימשך, הערך האספני של בקבוקים מהזיקוק הראשון יעלה בצורה דרסטית. אם וויסקי בארבעה זיקוקים יהפוך לקו קבוע עם סדרה משלו, הערך האספני יעלה גם כן, והערך האספני של בקבוק מהזיקוק הראשון של הורסיה הראשונה בסדרה יעלה עוד יותר.
   
  אכן יש המון הוצאות מיוחדות של מזקקות לרגל אירועים, עם תוספות ופינישים וסתם מהדורות מוגבלות מחביות מסויימות או משנים מסויימות. בדיוק על זה כתבתי ב-http://forums.nrg.co.il/index.php?act=forum&do=forum&forum=130&id=279344" target=newWin>וויסקי לאספנים כהשקעה כלכלית ואיך זה עובד. החכמה היא לנסות ולחזות האם וויסקי שמוצע למכירה היום יניב רווח בעתיד, ומדוע וויסקי אחד כן והשני לא. מה ההערכה שלך לגבי הוויסקי הזה (ולמה)?
   

  [Reply]

  מאת אלעד בתאריך אפריל 27th, 2006 17:07:

  אני מסכים איתך במידה מסוימת אבל לא תמיד. אנשי שיווק בתחום הזה אכן שואפים ליצור "קלאסיקות" אבל תראי מה קורה עם הרפליקות של מקאלן – לפעמים זה הולך ולפעמים זה לא (וזו עוד הדוגמה הכי טובה שקופצת לי לראש כרגע).

  דווקא עם המקרה הזה לא הייתי מסתבך… ייצור חד פעמי, כנראה עם רווחיות מוגבלת שגם הולך נגד הטרנדים בתחום המשקאות. הדבר היחיד שעומד לזכותו זה שהוא מקומם עליו כל כך הרבה אנשים ולכן (כמו תמיד שמתחיל להיווצר קונצנזוס למראית עין) נוצרת אופוזיציה של תומכים…

  ובכל זאת…מעבר לניחוש אין לי דעה ממשית לגבי הX4. אני מאד אוהב את המזקקה ומאד שמח על הרבה מהדברים שהם עושים וזה דווקא המוצר שאני פחות מתחבר אליו. דווקא לחוזק חבית אני מאד מתחבר (אבל גם מבין את אלה שלא).

  להבדיל אלף אלפי וכו’ (ואולי זו לא דוגמה טובה) לפני כמה שנים היה טרנד של משקאות אלכוהולים חזקים במיוחד (כל מיני אבסינטים ב70-80 אחוז וכו’) ונדמה לי שלא נשאר ממנה זכר.

  נחכה לטעימה?

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אפריל 30th, 2006 16:13:

  לא התרשמתי שהוויסקי הסופי עומד להיות חזק במיוחד, אלא שבמזקקה רותמים את החוזק לצורך הארכת שנות היישון האפשריות. בכל מקרה, נחכה לטעימה, אבל זה יכול לקחת הרבה הרבה הרבה זמן…

  [Reply]

 • 5 tom127 // 20 אפריל, 2008 בשעה 18:47

  אני מוכן להכנס שותף אם זה עדיין אקטואלי

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אפריל 20th, 2008 20:13:

  :)
  פרט לכך שזה פוסט ישן, המטרה לא היתה לקנות בפועל אלא לנתח בעזרת הקוראים את הכדאיות של קניית ויסקי כהשקעה כלכלית, שזה נושא שמאוד מענין אותי.

  הנה פוסט התשובה שכתבתי:
  http://www.whiskology.co.il/bruichladdich-challenge-solution/

  [Reply]

 • 6 התשובה שלי לאתגר Bruichladdich // 28 נובמבר, 2008 בשעה 11:23

  […] 2003 ← Bruichladdich – אני מציבה אתגר מזקקת Kilchoman – איך מייצרים מסורת אינסטנט? […]

 • 7 Bruichladdich X4 - פתרון אתגר שהקדים ב-60 שנה // 12 פברואר, 2009 בשעה 12:16

  […] כדאיות ההשקעה בארגז מהויסקי העתידי הזה למטרות אספנות. לא הרבה פרטים היו ידועים אז. המסקנה שלי אז הייתה שגם אם לא תהיה הצלחה גדולה, לא תהיה […]

 • 8 elablehet // 13 מאי, 2009 בשעה 3:11

  [Reply]

 • 9 וויסקי לאספנים כהשקעה כלכלית – אז איך זה עובד? // 3 ינואר, 2010 בשעה 0:24

  […] לנסות בעצמכם? הנה אתגר Bruichladdich, התשובה שלי לאתגר ומה שהתברר כעבור […]

 • 10 ליאור // 18 נובמבר, 2017 בשעה 9:22

  יש לי בקבוק של שטוק 84 משנת 84 כמה הוא יכול להעלות?

  [Reply]

השארת תגובה


:mrgreen::|:twisted::arrow:8O:):?8):evil::D:idea::oops::P:roll:;):cry::o:lol::x:(:!::?: