Whiskology ויסקי בלוג

Bruichladdich X4 – פתרון אתגר שהקדים ב-60 שנה

12 בפברואר, 2009 מאת Islay‏ · 4 תגובות

לפני שנתיים הכריזו במזקקת Bruichladdich על ויסקי חדש שזוקק ארבע פעמים והגיע לחוזק של 88%-92% אלכוהול כנקודת מוצא ליישון. זו היתה הפעם הראשונה מזה מאות שנים, לפי Bruichladdich, שזיקקו בסקוטלנד ויסקי בזיקוק מרובע. מיד אחרי הזיקוק הציעו שם אפשרות לרכישת ארגז מהזיקוק הראשון ב-300 פאונד (כלומר בקבוק ב-50), ואני ניצלתי את ההזדמנות להציב אתגר ולנסות לנתח את כדאיות ההשקעה בארגז מהויסקי העתידי הזה למטרות אספנות. לא הרבה פרטים היו ידועים אז. המסקנה שלי אז הייתה שגם אם לא תהיה הצלחה גדולה, לא תהיה בעיה להיפטר מהבקבוקים לפחות במחיר עלות (כמובן לא בהכרח כולל עלות אכסון, הובלה ומשלוח לישראל, שעשויה להקפיץ את מחיר העלות לישראלים) וסביר שלמעלה מזה. אבל כסף גדול? לא האמנתי. המלצתי לוותר על ארגז ולהסתפק בשני בקבוקים – אחד לשמירה ומכירה ברווח סביר, והשני לשתייה.

Bruichladdich X4

והנה גיליתי, להפתעתי, שהויסקי שחזו לו יישון פוטנציאלי של 70 שנה בגלל החוזק, וכרגע עוד לא עומד בסטנדרטים מינימליים להיקרא סינגל מאלט (למען האמת, בשלב הזה הוא אפילו לא עומד בסטנדרטים של להיקרא scotch) , יצא למכירה כבר לפני כמה חודשים, בגיל שנתיים, במחיר של כ-37 פאונד לבקבוק. בקיצור, יש לי הזדמנות יוצאת דופן להוסיף את הפרטים שלא היו ידועים, לבחון את ההנחות שלי ולראות אם המסקנה עומדת בעינה. בואו נראה איזה פרטים התגלו עם הביקבוק:

1. לא ידוע מתי יבוקבק הויסקי ובאיזה גיל: בזמנו נאמר שויסקי בחוזק כזה הוא בעל פוטנציאל יישון של 70 שנה, ונרמז שהמזקקה עשויה בהחלט לשמור את הויסקי המוצע למכירה עד גיל כזה, או לפחות גיל מתקדם מאוד. בסופו של דבר הוא בוקבק כעבור שנתיים, בגיל שנתיים.

2. לא ידוע מה יהיה חוזק הויסקי המבוקבק: יחד עם ההנחה/רמיזה שהויסקי יזדקן שנים במחסני המזקקה, נרמז שהויסקי יבוקבק בחוזק חבית, עד כדי כך שה-Scotch Whisky Association יצאו בקריאה שמדובר בחוסר אחריות למכור ויסקי בכזה חוזק. בסופו של דבר, הבקבוק לא נמכר בחוזק חבית אלא דולל ונמכר בחוזק 50%.

3. לא ידוע כיצד יראה הבקבוק: אמנם Bruichladdich ידועים בעיצובים שהם לפעמים יוצאי דופן, אבל בסופו של דבר מדובר במשהו יוצא דופן במיוחד – בקבוק ויסקי שנראה כמו בקבוק וודקה פרימיום. לא בדיוק מסתדר על מדפים של אספנים שאוהבים סטים ואחידות מסויימת, והשלמת סדרות היא לפעמים המניע שלהם להשקעת כסף רב בבקבוקים יקרים וקשים להשגה.

4. לא ידוע מה היקף ההוצאה המוגבלת ועד כמה היא מוגבלת: בוקבקו 6000 בקבוקים בסיבוב הזה, ואני מעריכה שמדובר בכחמישית מה-Batch, והשאר נשמר ליישון ארוך יותר. הוצאה מוגבלת, אבל לא משחקת במגרש ה"נדירים".

5. Theme אספנות: כאמור, צורת הבקבוק לא מתאימה לשום Theme קיים, לא של Bruichladdich ולא של מישהו אחר. גם בתחום הגיל, הבקבוק הזה כל כך חריג שהוא לא מתיישב בטבעיות בשום Theme. שוב נותרת שאלת העמימות, כאשר ייתכן שיהיה ערך אספני גדול יותר אם שארית ה-Batch תבוקבק באותו פורמט כמו הויסקי הנוכחי, אם כי כרגע אין שום הצהרת כוונות בנושא.

6. שיווק: הנחתי בעבר ש-Bruichladdich יעשו רעש גדול מסביב לויסקי כשהוא יצא, מה שיעלה את הביקוש. בפועל, לא היה יותר מדי רעש, מה שמובן כשמוציאים ויסקי בן שנתיים שבקושי אפשר לקרוא לו כבר סקוטש.

כרגע נראה שהמסקנה שלי מלפני שנתיים עומדת בעינה, ואפילו קיצונית יותר בהתחשב בהחלטות המפתיעות שהתקבלו במזקקה בנוגע לשיווק הביקבוק הנוכחי. מחכה בסקרנות לראות את הביקבוקים הבאים מה-Batch הזה.

נושאים: וויסקי כהשקעה כלכלית

4 תגובות עד כה ↓

 • 1 נמרוד // 22 פברואר, 2009 בשעה 21:51

  שלום שלום,
  אני מעוניין להמשיך ולשכלל את מדף הוויסקים שלי. אחרי ביקור חטוף באיילה. אני וכיסי המדולל ניסה לגרמניה בקרוב.
  השאלות: 1. היכן יותר זול לקנות ויסקי סינגל מאלט 10-12 שנים. האם בדיוטי פרי בארץ או בחנות ויסקי בגרמניה ?
  2. אם את מכירה כזו בברלין, המבורג או שוורין (מצאתי אחת באינטרנט.) אז זרקי מילה בבקשה.
  3. האם את יודעת מה המצב של הרפורמה במיסוי האלכוהול?
  תודה וכה לחי! :idea:

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 26th, 2009 16:56:

  אין לי מושג לגבי חנויות בגרמניה. ממליצה לך לשאול בפורום אלכוהול בתפוז, שם לפעמים יש אנשים שמכירים חנויות וויסקי בחו"ל ויכולים להמליץ.

  לגבי הרפורמה במיסוי, באיזה הקשר אתה שואל? אתה מקווה שעד שתיסע לגרמניה יהיה יותר זול לקנות בארץ? :)

  [Reply]

 • 2 ביטוח לדירה // 1 אפריל, 2009 בשעה 11:08

  פוסט בהחלט מעניין

  Islay:
  אוף, איזה זבלנים. לפחות תתאמצו ותכתבו משהו על ויסקי. הקישור עף.

  [Reply]

 • 3 נעם // 27 אוגוסט, 2009 בשעה 16:34

  המחירים בגרמניה דומים פלוס-מינוס למחירים בדיוטי פרי בנתב"ג והמבחר בחנויות מסוימות מעניין יותר…

  [Reply]

השארת תגובה


:mrgreen::|:twisted::arrow:8O:):?8):evil::D:idea::oops::P:roll:;):cry::o:lol::x:(:!::?: