Whiskology ויסקי בלוג

התשובה שלי לאתגר Bruichladdich

29 באפריל, 2006 מאת Islay‏ · ניתן להגיב

אז שווה או לא שווה? בואו נבחן את זה:
קודם כל, ההימור הזה יחסית פרוע, כי ישנם הרבה נתונים בסיסיים שעדיין לא ידועים.
לא ידוע מתי הוויסקי יבוקבק ויהיה זמין.
לא ידוע בן כמה שנים הוא יהיה.
לא ידוע מה יהיה חוזקו (אחוז אלכוהול).
לא ידוע איזה ביקורות הוא יקבל בטעימה.
לא ידוע כיצד יראה הבקבוק.
לא ידוע כמה בקבוקים יבוקבקו בתנאים זהים לתנאי החבית הראשונה וכמה יבוקבקו קודם לכן או ישארו ביישון.
לא ידוע מי יקבל את ההחלטה לבקבק אותו. אמנם כרגע ג'ים מק'יואן המוערך מופקד על העניין, אבל זה וויסקי שמדובר לגביו על יישון של עד 70 שנה, וגם אם זה ייקח פחות, לא ידוע מי יהיה אחראי שם ב-Bruichladdich.
לא ידוע מה יהיה מצב שוק הסינגל מאלט כאשר הוויסקי יבוקבק.
אז מה אנחנו כן יודעים? (כמה נתונים על קצה המזלג)

הוויסקי
ישנן 54 חביות מהזיקוק הזה בסה"כ. לא ידוע אם מדובר בחביות 200-250 ליטר סטנדרטיות או בחביות 500 ליטר. לא ידוע כמה חביות זוקקו בזיקוק הראשון (ממנו יילקחו הבקבוקים). מחבית 200-250 ליטר אפשר להוציא כ-250-270 בקבוקים של 700 מ"ל אחרי כ-10-15 שנה. כעבור 30 שנה – פחות, וכן הלאה. בקיצור, מדובר במהדורה מוגבלת בהחלט ובקבוקים ממוספרים, אם כי לא מוגבלת כמו Single Cask. הבקבוקים יצאו עם חתימתו של ג'ים מק'יואן על התווית.

זו הפעם הראשונה שוויסקי מזוקק 4 זיקוקים. מצד אחד, בקבוק יוצא דופן עשוי להיות מבוקש בקרב אספנים. מצד שני, בהיותו היחיד שמזוקק 4 פעמים, לא ברור לאיזה theme של אספנות הוא יתאים (פרט לאוספים כלליים של Bruichladdich או Islay).

זה הוויסקי בעל רמת האלכוהול הגבוהה ביותר שזוקק עד היום.

הוויסקי נמכר בארגז של 6, תמורת 300 פאונד. כלומר, בקבוק ב-50 פאונד.

ביקבוקו של הוויסקי הזה ילווה ללא ספק בדחיפה תקשורתית גדולה מצד Bruichladdich, שינסו ליצור עניין סביבו. הפרסום הזה ישרת ודאי גם את הבעלים הגאים של 6 בקבוקי וויסקי מהזיקוק הראשון המעוניינים למכור למרבה במחיר.

לא ברור אם ניתן יהיה לשלוח את הוויסקי לישראל ישירות, ובכל מקרה דמי המשלוח, המסים והטיפול אינם כלולים במחיר הנוכחי.

המזקקה
מזקקת Bruichladdich ממוקמת ב-Islay. זה בהחלט יתרון כי וויסקי מ-Islay חביב מאוד על אספנים.

למזקקת Bruichladdich מגוון רחב מאוד של הוצאות מיוחדות וסדרות מיוחדות, הרפתקניות יותר או פחות. הגבול בין הוצאות מיוחדות שגורמות התרגשות בעולם הוויסקי ובין סתם נדנוד מסחרי הוא דק מאוד. יש שיאמרו ש- Bruichladdich כבר עברו אותו.

כרגע נמכרים בקבוקים שונים של Bruichladdich בטווח גילאים של 20-32 שנה במחירים בטווח שבין 130-300 דולר. Bruichladdich בן 40 (מהדורה מוגבלת של 500 בקבוקים), לעומת זאת, נמכר בקרוב ל-2000 דולר. בקבוקים צעירים יותר מביקבוקים מיוחדים נמכרים סביב ה-70 דולר.

ערך במכירות פומביות
כמה דוגמאות של מחירים שהשיגו בקבוקי Bruichladdich בעלי מאפיינים דומים בחלקם למאפייני הוויסקי הנוכחי:

Bruichladdich-20 year-old
First Edition bottling. Distilled and bottled by Bruichladdich Distillery, Islay. In presentation tin. Single malt, 46% volume 1 bottle Sold for £50

Bruichladdich Legacy Series I-36 year-old
Bottled September 2002 to celebrate the Golden Jubilee of Her Majesty Queen Elizabeth II. Bottle number 784. Distilled and bottled by Bruichladdich Distillery, Islay. In presentation tin. Single malt, 40.6% volume 1 bottle Sold for £110

Bruichladdich-1970
Bottled September 2002. Bottle number 1155. Distilled and bottled by Bruichladdich distillery, Islay. In presentation tin. Single malt, 44.2% volume.1 bottle Sold for £90

בשורה התחתונה, רב הנסתר על הגלוי. בכל מקרה, אני מניחה ש-Bruichladdich לא יירו לעצמם ברגל וכשהוויסקי יצא בסופו של דבר, הם יימכרו את הוויסקי הזה בחנויות במחיר גבוה יותר מהמחיר המוצע כיום. גם אם לא תהיה הצלחה גדולה, לדעתי לא תהיה בעיה להיפטר מהבקבוקים לפחות במחיר עלות וסביר שלמעלה מזה. כסף גדול? קשה לי להאמין (בהסתייגות אחת: אם הוויסקי יבוקבק כעבור יותר מ-30-40 שנה, יש סיכוי למחיר מכובד מאוד). הבעיה טמונה בחלקה במכירה הפומבית – הסדרת המכירה תדרוש משאבים נוספים (אם על ידי הגעה ואם על ידי נציג מקומי שימכור עבורכם). גם אז, לא צריך שישה אלא שני בקבוקים מספיקים בהחלט. אחד לשמירה ומכירה ברווח סביר והשני – לשתייה כמובן.

נושאים: וויסקי כהשקעה כלכלית

ניתן להגיב עד כה ↓

  • עדיין אין תגובות...ניתן להגיב על ידי מילוי הטופס למטה.

השארת תגובה


:mrgreen::|:twisted::arrow:8O:):?8):evil::D:idea::oops::P:roll:;):cry::o:lol::x:(:!::?: