Whiskology ויסקי בלוג

אז מה אם ג'ים מאריי אמר – על המלצות, ציונים וקארמה של וויסקי

23 באוגוסט, 2010 מאת Islay‏ · 12 תגובות

אל תאמינו לשתיקה ששוררת כאן – האקשן תמיד היה מאחורי הקלעים. טוב, אולי "אקשן" היא מילה קצת גדולה, אבל השאלות במייל ובטלפון זורמות כמו, ובכן, וויסקי. כלומר 50 מ"ל כל פעם, 80 ש"ח למנה (I wish). אין כמעט הפתעות. חלק רוצים עצות לקראת טיול מזקקות בסקוטלנד, לחלק יש שאלות ספציפיות על איזה ויסקי אבל רוב האנשים מתלבטים מה לקנות. צודקים, זה תמיד מסובך. כלומר, בהנחה שכסף הוא פרמטר, מקום הוא פרמטר וגם הביקור האחרון אצל רופא המשפחה שהימהם מול בדיקת תפקודי הכבד שלכם הוא פרמטר, העמידה הזאת מול מדפים על מדפים מלאי בקבוקי ויסקי היא תענוג מהול בסבל קל. זה די מבאס לעמוד מול כל האפשרויות האלה, לבחור אחת אחרי התלבטויות ולגלות בסוף שהתוצאה לא משהו. כן, כבר דברתי על זה פעם.

הכי כיף להטיל את האחריות על מישהו אחר, ואני לרוב מוכנה לשאת בעול, עם ההסתייגויות ההכרחיות כמובן. אחוז הקליעות שלי די גבוה, ואני אגלה לכם סוד: זה 30% מה שאתם אומרים שאתם אוהבים, ו-70% קריאה בין השורות. בכלל, קריאה בין השורות זה דבר חשוב מאוד כשמגיעים לעניינים של טעם, בכל נושא שהוא. האם אתם הרפתקנים או שמרנים? האם אתם מנוסים בוויסקי או חדשים? האם פיתחתם במשך הזמן פאלטה רגישה או שאתם יחסית קהים? האם יש לכם טעם מובחן משלכם או שאתם מצטטים אחרים? לא מעט פעמים, הפער בין מה שאנשים אומרים לבין מה שמספרים הרווחים בין השורות הוא לא קטן. אין פה טוב או רע, כי הרי הכל שאלה של איך למצוא לכם וויסקי לטעמכם ולעשות אתכם מאושרים, ולמה לשלוח בן אדם לרדוף אחרי איזה סינגל קאסק במהדורה סופר מוגבלת אם האושר שלו טמון בגלנפידיך 12 מהדיוטי?

 Jim Murray's Whisky Bible

תנ"כים למיניהם לעזרת המתלבטים תמיד היו, בן הלויה של מייקל ג'קסון והתנ"ך של ג'ים מאריי בראשם, ואחריהם כל מיני מדריכים אולטימטיביים, דפנטיביים, רדיואקטיביים ושאר "טיביים". אני מכירה לא מעט אנשים שנצמדים אליהם חזק, בעיקר לציונים האבסולוטיים האלה שבסוף. הנה משהו שאף פעם לא הצלחתי להבין: מה אומרים הציונים האלה? זה אמור להיות מדד אבסולוטי של איכות? של הנאה? התיאורים של הטעם, המרקם, הסיומת וכו' יכולים להיות כלי מעולה להבין במה מדובר, אבל מה אומר הציון בסוף? זה כמעט מיותר להגיד שאם ג'ים מאריי נתן ציון 9 ללפרוייג 10 שנים ו-7.5 לגלנפידיך קאורן ריזרב, זה לא אומר שהלפרוייג ימצא חן בעיניך יותר מהגלנפידיך. הרבה יותר שימושי לדעת שהגלנפידיך קאורן ריזרב הוא Sweet but vivid, וש-Peatiness and the smoked finish aren't as 'distinct' as the label suggests, ושהלפרוייג 10 הוא The most medicinal of Islay malts. בקיצור, עזבו אתכם מהמספרים המצחיקים האלו, בחייכם.

הערת שוליים:
אני צריכה עזרה טכנית ועיצובית עם הבלוג. יש כל מיני דברים שאני מזמן רוצה לעשות עם הבלוג הזה, מתקדמים יותר או פחות, מגניבים יותר או פחות. למשל, רציתי לשנות פורמט מזמן, כי מאז ומתמיד הייתי די אמביוולנטית לגבי פורמט של בלוג. אני יודעת בדיוק מה אני רוצה אבל אני לא יודעת איך, או שייקח לי חודש לעשות את מה שמישהו מנוסה יעשה בחצי שעה. בכל מה שנוגע לעיצוב, זה פשוט שלצב צולע יש יותר כשרון מאשר לי. אם בא לכם לעזור לי, תנו סימן בבקשה דרך הצור קשר. ואיך נהייתי פתאום כזאת חוצפנית לבקש עזרת מומחים? אני חושבת שזה קרה סופית לפני שבוע וחצי בערך, קצת אחרי שעניתי במלוא תשומת הלב תשובה מפורטת של 300 מילה למישהי ששאלה במייל שאלה בנאלית למדי. מכיוון שלא קיבלתי אף לא מילה אחת בתגובה, הגעתי למסקנה שמבחינת קארמת וויסקי, עכשיו תורי.

נושאים: ענייני וויסקי אחרים

12 תגובות עד כה ↓

 • 1 Gal // 23 אוגוסט, 2010 בשעה 9:28

  לא מאמין. פוסט!

  אגב תנכים. צריך באמת לקחת אותם מאוד מאוד בספקנות לא בגלל שהמדרג לא מבין (קטונתי מארי מבין הרבה יותר ממני) , אלא מפני שהציונים מוטים העדפות שלו.

  מישהו שלא אוהב כבול, לא יוכל להזדהות עם ציון של 97 לסופרנובה.

  ברוך שובך.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אוגוסט 23rd, 2010 12:52:

  לגמרי מוטי העדפות (כי כמובן אין אובייקטיבי בענייני טעם), ופרט לחיבה לעשן או כבול, רובם נוטים לוויסקי כבד ומורכב.
  אני מבינה את הצורך בציונים בתעשייה הזאת, כי בלעדיהם איך יתפרנסו כל אלה שעושים רשימות Top 10, Top 100 וכו' :roll: אבל זה מבאס אותי כל פעם שאני רואה מישהו שמתחיל להתעניין בוויסקי נצמד בכוח למספרים האלה, שלא לדבר על רשימות ה"טופ וואטאבר" עצמן.
  מילא, אנחנו נעשה את שלנו, ומי שירצה להקשיב – יקשיב. :)

  [Reply]

  מאת Gal בתאריך אוגוסט 23rd, 2010 12:56:

  כן.
  זו הסיבה שאני אינני מפרסם ציונים כלשהם בבלוג שלי (אנגלית, אבל בטוח שהקוראים פה מבינים). אוהב או לא אוהב ולמה. הספר של מארי מוכר המון והבחור עושה ממנו הרבה כסף ועוד יותר מטעימות ברחבי העולם. מצא נישה מעולה.
  וזה נכון, מתחילים לא תמיד יאהבו את הויסקי הכבד בן ב 40 שנה העצי מאוד. לפעמים כדאי להתחיל במשהו נגיש ואפילו מתקתק. אגב, כמה נתן מארי ללגבולין 16? לא ציון מעולה, ועד לפני שנה בכלל לא החשיב אותו ברשימה שלו וניקד רק את ה 12… מוזר.

  שנה טובה, ומלאה ויסקי לכולם. מתי נפגשים?

  [Reply]

 • 2 ארז // 23 אוגוסט, 2010 בשעה 12:04

  ברוך השבים. כתמיד מרענן וכייף לקרוא את מה שאת כותבת, מצפה שתכתבי יותר. גם המלצות לטיולי וויסקי תמיד יתקבלו בברכה:P

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אוגוסט 23rd, 2010 20:22:

  תודה רבה. חלק מההמלצות שלי לטיול מזקקות נתתי בחלק א' של מדריך בנושא, ואכן הבטחתי שיהיה חלק ב', ויהיה (אם תבחר להאמין לי הפעם :) ).

  [Reply]

 • 3 אחד ששותה // 23 אוגוסט, 2010 בשעה 18:39

  נניח שאני בכלל רוצה בירה, אבל עם צ'יסר חביב בצד. לאיזה פאב כדאי לי לצאת ברביעי בערב? (רק בת"א)

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אוגוסט 23rd, 2010 20:47:

  שמעתי דברים טובים על יהודה הלוי 58, שוקלת לבדוק אותו, אולי במקרה זה יצא ברביעי בערב. :mrgreen:

  [Reply]

 • 4 עודד // 23 אוגוסט, 2010 בשעה 23:52

  שמח לקרוא אות חיים מהבלוג. ומקווה לקרוא שוב בקרוב מפרי עטך על וויסקי.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אוגוסט 26th, 2010 11:31:

  תודה, מבטיחה להשתדל. (:

  [Reply]

 • 5 עירא // 24 אוגוסט, 2010 בשעה 12:15

  ברוכה השווה לכתוב.

  אני חושב שאני וגיא שמחים כל פעם שאנחנו מגיעים למסקנה ואז פותחים מארי/ג'קסון/רוגוב ורואים שהגענו למסקנה הפוכה מה"מומחוי", הנון-קונפורמיזם עושה לנו טוב. למכנס ממש לא אכפת אני חושב :)

  באמת איפה רואים ערבי טעימות ולמה אפחד לא מזמין אותי? יש לי כאן ארון מלא ויסקי ואין לי עם מי לשתות…

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך אוגוסט 26th, 2010 11:31:

  טוב, מרד עקרוני במומחים זה כבר נושא אחר לגמרי. :)
  מזמן לא היו ערבי טעימות, אתה מוזמן להרים את הכפפה…

  [Reply]

 • 6 Gal // 24 אוגוסט, 2010 בשעה 13:03

  עירא,

  אשמח לעזור בקשר לשתייה.

  צור קשר באימייל

  gal@whiskyisrael.co.il

  [Reply]

השארת תגובה


:mrgreen::|:twisted::arrow:8O:):?8):evil::D:idea::oops::P:roll:;):cry::o:lol::x:(:!::?: