Whiskology ויסקי בלוג

מוציאים עשן – הגרסה המאופקת

31 בינואר, 2009 מאת Islay‏ · 20 תגובות

מניחה שמי שקורא כאן מכיר כבר את היחס שלי לעשן סיגריות. זה עושה לי רע. מאוד. כבר חודשים שצריכת הברים שלי ירדה קרוב לאפס, ואת ענייני האלכוהול שלי העברתי הביתה, או לבתים של חברים. גם הפסקתי כמעט ללכת להופעות, מה שפעם הייתי עושה לפחות פעמיים בשבוע. הסיגריות, נו. תמיד היה לי קשה עם העשן, אבל אחרי שבמשך חודש וקצת נהניתי מברים נטולי עשן סיגריות (איפשהו בין הדקה שנכנס התיקון לחוק העישון ועד קצת אחרי שגילו שאפשר לזהות את הפקחים מרחוק), חזרה אחורה כבר לא היתה אפשרית בשבילי.

לא מעט אנשים מסביב אמרו לי שזה לא יחזיק מעמד, שהאכיפה לא תעמוד בקצב, שאין מצב שאנשים פה ישתפו פעולה, אבל אני דווקא הייתי אופטימית. למשך חודש וחצי, שמתי לב שאנשים נהיו קצת יותר מודעים לסביבה שלהם, פתאום טיפה לא נעים להם להיות הסיגריה הראשונה במקום סגור ונטול עשן, הם מרגישים את ההשפעה שיש לסיגריה המקומית הקטנה שלהם על כל החלל. לאט לאט אנשים התרגלו קצת לרעיון של לצאת החוצה לכמה דקות כדי לעשן, גם אם זה עדיין היה לא נוח. אבל כידוע, זה לא החזיק מעמד. זה די ברור לי שהלגיטימציה המחודשת של העישון בפנים ומסמוס ההרגלים החדשים שרק התחילו טיפה להמריא נובעים ישירות מבעלי המקומות. הם שקלטו איך לזהות את הפקחים המתקרבים, הם שהמציאו את קיפול תחתיות הקרטון למאפרות (אלה שהברמנים מציעים מיוזמתם ברגע שהתיישבת) והם אלה שנותנים ללקוחות את ההרגשה שזה בסדר.

והלקוחות, אני קצת מבינה אותם, בחיי. אנשים מחוברים חזק להרגלים שלהם, אוהבים שנוח להם, וזה הרבה יותר קל לזרום עם משהו, גם אם הוא בעייתי (ולא משנה אם זה בניגוד לחוק או סתם מפריע לאחרים), כשיש עוד אנשים שעושים את זה מסביב – מין שכנוע עצמי כזה שאם גם הוא עושה את זה אז כנראה שזה בסדר, או לפחות לא נורא. בדיוק כמו אלה שחוצים באדום שנייה אחרי שמישהו אחר חצה, למרות שעד אותו רגע הם עמדו וחיכו בסבלנות לירוק. איכשהו, אחרי שהוא חצה, ההמתנה הופכת אותך לסוג של פראייר.

סיגריות

לפני שבועיים בערך התפרסמה ידיעה על בר שקיבל קנס של 40,000 ש"ח על אי מניעת עישון במקום ציבורי. חייבת להודות שזה הפתיע ושימח אותי. חשבתי שהדעיכה במודעות לחוק, ההרתעה שהיתה אפקטיבית לרגע ונעלמה והחזרה הטוטאלית לעישון בכל מקום סותמות את הגולל סופית על הסיכוי שאני אוכל לשבת אי פעם באיזשהו בר ולהנות מזה. הצטערתי קצת כי אני מתארת לעצמי ש-40,000 ש"ח זה סכום לא קטן לבית עסק, ואני מניחה שזה יקשה על בעלי המקום. מצד שני, ברור לכל מי שישב אי-פעם בבר והברמן קיפל לו בקריצה וחיוך תחתית במקום מאפרה, ש"התחננתי ללקוחות שיפסיקו לעשן" זה שקר בוטה. משום מה, כמי שנתקלה בכל מיני סוגים של תגובות לבקשה לא לעשן (או להתרחק קצת עם הסיגריה), הרבה יותר קל לי לדמיין את בעלת המקום אומרת לו "אז אל תבוא לכאן" או שולחת אותו להשיג כלב כדי שלא ישעמם לו, כמו שהוא מספר, מאשר לדמיין אותה מבקשת ממישהו לכבות סיגריה או, רחמנא ליצלן, מסרבת בחיוך אדיב אך תקיף להגיש בירה למי שמדליק סיגריה. והנה, לפני יומיים התפרסמה ידיעה על תביעה ייצוגית של כ-7,000,000 ש"ח על עישון במועדון. זה נשמע המון, ואני מניחה שזה יכול למוטט עסק, וזה באסה. אני לא שמחה מזה. אבל פתאום נדמה לי שיש סיכוי שמשהו עוד ישתנה.

נושאים: לשתות בתל אביב

20 תגובות עד כה ↓

 • 1 ניצן // 1 פברואר, 2009 בשעה 0:09

  בסוף זה יקרה, בדיוק כמו שאנשים הפנימו שכבר לא מעשנים במטוסים, ושאי אפשר לעשן ברכבת או באוטובוס. וככל שיותר אנשים יתחילו לדרוש שזה יקרה – כך זה יקרה יותר מהר.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 1st, 2009 1:19:

  הלוואי.

  [Reply]

 • 2 יוחאי // 1 פברואר, 2009 בשעה 1:07

  אני אישית חושב שהחוק מיותר, ואף הבעתי את דעתי על כך בבלוג שלי.
  ואני לא מעשן.
  קיויתי שהחוק, שהיה ברור שלא ייאכף, יגרום לכך שכמות קטנה של בארים תקפיד על חוסר עישון, ושהשאר יזרמו כרגיל. הרי לא אוכפים חוקים בארץ…
  7 מיליון שקלים נשמע לי מוגזם, ואני מקוה שזה רק יגרום לכך שחלק מהמקומות ייאכפו את החוק וחלק לא – ויושבי הבארים פשוט יילכו לאיפה שבא להם.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 1st, 2009 1:33:

  לא כל כך ברור לי איך חוק כזה יכול להיות מיותר (אלא אם אתה חושב שגם באוטובוסים, במטוסים, במסעדות וכו' הוא מיותר). מה שברור הוא שאתה לא סובל מזה, לשמחתך, ואני כולי קנאה.
  7 מליון זה לא מוגזם בהתחשב בכך שמדובר בכ-1000 ש"ח בסך הכל לכל נפגע שצפוי להצטרף לתביעה הייצוגית. חבל שזה צריך להגיע לזה, אבל כנראה שזו הדרך היחידה (ודרך אגב, זה לא בר אלא מועדון הופעות).
  ואני אחיה עם ברים שמעשנים בהם כשהם יהיו המיעוט שהולכים אליו במיוחד, לא להפך.

  [Reply]

 • 3 tom127 // 1 פברואר, 2009 בשעה 14:57

  כל מילה בסלע…והתמונה ענקית :twisted:

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 2nd, 2009 0:22:

  ומגעילה, אני מקווה. :mrgreen:

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 2nd, 2009 0:26:

  האמת, כשאני מסתכלת עליה שוב, יש בה דווקא משהו חינני… (:

  [Reply]

 • 4 עכברוש העיר // 2 פברואר, 2009 בשעה 11:18

  יש הרבה ברים שלא מעשנים בהם או שיש הפרדה כזאת או אחרת למשל:
  נורמן, נורמה ג'ין, 223, מולי וליאו בלומס, פרידה קאלו, בקי בר, השכן, הסילון (אבן גבירול) ועוד
  בביקורות בעכברוש העיר אני מפרט גם לגבי העישון בברים…

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 2nd, 2009 12:57:

  הנורמן והנורמה ג'ין – אחלה מקומות. הנורמה ג'ין היה בין הראשונים שיצרו הפרדה, למרות שלמלצרים עצמם יש מנהג לעמוד בדיוק בפתח הדלת לאיזור שבחוץ ולעשן, מה שממלא את השולחנות הקרובים לדלת בעשן (אלה שבפנים). לא נורא, אבל בהחלט יש פוטנציאל לחזור משם עם ריח של סיגריות.

  223 – שמעתי על המקום המון, חייבת לבדוק אותו בקרוב. :)

  מולי וליאו בלומס – הפסיקו לעשן שם? המקומות האלה זכורים לי בין המקומות היותר מעושנים… בכל מקרה, פאבים איריים הם פחות כוס התה (בירה) שלי.

  פרידה קאלו – מעולה, אבל לא בדיוק בר.

  בקי בר – לא יודעת, אני עוברת שם לפעמים אבל מבחוץ זה לא נראה אטרקטיבי במיוחד. מה גם שהשורה שכתבת אומרת הכל: "יום שישי המקום מפוצץ והאוויר נקי לחלוטין ואילו דווקא באמצע השבוע לפעמים פתאום נהיה מעושן – מה נסגר?" – זה בדיוק סוג הדברים המעצבנים שמוציאים לי את החשק לצאת לברים. מה, עד שיצאתי וטרחתי והגעתי עד לשם, אני צריכה עכשיו להתחיל לרוץ אחריהם ולהתחנן שיגידו לכבות? מקלקל את כל הערב.

  השכן – לא מכירה, אולי שווה לנסות.

  סילון – מה? בסילון לא מעשנים? אתה בטוח? אמנם ניסיתי רק את הסילון שבקינג ג'ורג' (מזמן מזמן) אבל זה מסוג המקומות שהעשן בהם כל כך סמיך שאתה לא יכול לפתוח את העיניים. קשה לי להאמין שהם התהפכו לגמרי (אפילו שקראתי את הביקורת שלך… :) אין, פשוט לא מצליחה להאמין דווקא על המקום הזה)

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 2nd, 2009 13:02:

  תראה, בשורה התחתונה, ובקי הוא בדיוק הדוגמה לכך, אתה פשוט לא יכול לדעת. אתה יכול לטרוח ולהגיע במיוחד למקום מרוחק יחסית (כי הרי בשכונתי הקרוב מעשנים :( ) ולגלות שבדיוק היום מישהו חושב שזה בעצם לא כל כך נורא לעשן, כי יש רק 20 איש ולא 50. והתסכול כל כך גדול שבאיזשהו שלב כבר יוצא החשק לנסות שוב ולהתבאס שוב. אז נשארים בבית, ואח"כ קוראים בטוקבקים ב-ynet שלא-מעשנים גם ככה לא יוצאים מהבית אז למה להפסיק את העישון בברים. אחלה לוגיקה.

  [Reply]

  מאת עכברוש העיר בתאריך פברואר 2nd, 2009 15:21:

  לגבי הסילון – גם אני הופתעתי שבקינג ג'ורג' הוא מעושן מאוד ובאבן גבירול אין בכלל אבל זה היה המצב בפעם האחרונה שהייתי שם.
  לגבי הלוגיקה זה כמו שמישהו ממשרד התחבורה אמר שהוא לא רואה אנשים שמחכים בשבתות בתחנות אוטובוס אז כנראה שלא צריך אוטובוסים בשבת

  [Reply]

 • 5 טל // 2 פברואר, 2009 בשעה 17:01

  גם אצלי השינוי קרה בחודש וחצי הזה שפתאום היו פאבים שבהם לא עשנו. ועכשיו כבר אין לי לאן ללכת כמעט. חוץ מהבקי והשופטים.

  אני לא אוהב את זה שבתי עסק מקבלים קנסות, אבל מבין את המתלוננים. מה האפשרויות שיש כבר? לחזור הביתה מנודים ולבלוע את העלבון? לנסות לבקש ממי שמעשן שיצא החוצה (ואפילו אם יסכים, תוך עשיית פרצוף, הרי מיד יקפוץ אחר). לבקש מהברמן בגמגום רק בשביל להיות מנודה מהפאב? למה אנחנו צריכים להרגיש רע ש"הרסנו" לאחרים את הערב?

  אני מניח שמה שיכול לפתור את הבעיה זה קצת יותר אכיפה. שניים שלושה פקחים שבאמת יסתובבו כל ערב בין המקומות. חבל שזה לא יכול לעבוד פשוט בזכות התחשבות.
  אגב – פעם בשיילוק חבר הוציא מצלמה מהתיק רק בשביל להראות לי משהו. מצלמה גדולה כזאת ובולטת. חיש מהר נעלמו להן כל הסיגריות מסביב – זה יכול להיות אחלה פתרון.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 2nd, 2009 18:59:

  השופטים? אוי. לדעתי פלטת המטוגנים שמוגשת שם היא אותה צלחת עצמה שמוגשת שם מאז שנות השמונים. כל פעם מחזירים אותה למטבח, ולמחרת מנסים להוציא אותה למישהו אחר, וחוזר חלילה כבר 25 שנה. :twisted:

  הקטע עם המצלמה פשוט מעולה… נראה לי שאני אנסה את זה – פשוט להיכנס למקום, להוציא מצלמה ולהניח על הבר לידי. נראה לי שזה מבטיח רדיוס נקי של מינימום שני מטר. איכותי כמעט כמו שום. :)

  [Reply]

 • 6 עידו שחם // 5 פברואר, 2009 בשעה 19:46

  לא עובד בשיטת הגזר, עוברים למקל. בעלי עסק ואנשים מפחדים לאבד כסף, אני מאוד שמח שהתחילו לפגוע בהם איפה שכואב. בעלי עסק שיפחדו מתביעות ענק וקנסות שכאלה יתחילו לשלוח את המעשנים סוף כל סוף החוצה בעצמם. זו לא צריכה להיות העבודה של הלא מעשנים לסבול וליפול קורבן לנאחס של העישון. למעשה כל ההיתחסות ללא מעשנים מצחיקה, אנחנו מהווים איזה 80% מהאוכלוסיה, אז למה ללקק את התחת של המעשנים שהם בעצם המיעוט?

  הייתי באירלנד לפני מספר שנים בדיוק כשגם הם הוציאו חוק נגד עישון במקומות ציבוריים. הם צייתו לחוק כי מעשן שנתפס היה צריך לשלם קנס של 2000 יורו. לשתות את הגינס הטרי שלי בלי טעם הלוואי של עשן סיגריות היה חלומי.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 7th, 2009 16:22:

  צודק, ובכל זאת קצת עצוב על בעלי העסקים שכל כך מפחדים לאבד לקוחות ולהפסיד כסף, ובסופו של דבר הבחירות שלהם מובילות אותם בדיוק לשם. אני מקווה שהלם הקנסות הגבוהים יעביר את כולם לאי-עישון (או לחילופין, להתקנת איזור עישון סגור, מאוורר ונורמלי, כפי שהחוק מגדיר). תהיה תקופה קצת פחות טובה לעסקים האלה, כי הלא-מעשנים יצטרכו להתרגל לרעיון שיש להם מאות אופציות חדשות לפני שיתחילו לצאת מהבית בתדירות מכובדת, ובעוד עשר שנים נתקשה להיזכר איך פעם הכל היה מלא עשן. מקווה.

  [Reply]

 • 7 בני תבורי // 6 פברואר, 2009 בשעה 18:43

  את העונה האירופית הקודמת של ליברפול ראיתי בעיקר במולי בלומס בשל קרבתה למקום מגוריו של הבן. העונה נגמרה דרעק, אבל היתה חוויה אדירה לבלות שלוש שעות בפאב, לאכול ולשתות טוב ולהגיע הביתה לא מצחין מסיגריות.
  מאז העתיק הבן (מעשן רציני בעצמו) את מקום מגוריו לארצו של אובמה, אני לא מגיע לעיר הגדולה אבל שומע שהחוק נגד עישון התנדף כעשן ברוח…
  בעבר ניסיתי להתעקש על זכותי לאוויר נקי במועדוני הופעות בהצלחה מוגבלת וזניחה ומאז אני מדיר את רגלי מחלק מהמקומות הללו. מילא קסאמים, אבל לא סביר בעיני להסגר בבית בגלל מי שמצפצף על החוק ואני מקווה שהתביעה תחבוט היטב בישבנו של כל מי שמתכוון לחרב לי חלק שמח מהחיים.

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך פברואר 7th, 2009 16:27:

  שמע, השמועות כאן למעלה גורסות שדווקא במולי בלומס לא חזרו לעשן…
  והופעות, הופעות זה קטע כואב באמת. הייתי הולכת פעם לכל כך הרבה הופעות, שמועת כל כך הרבה מוזיקה חיה מעולה, ואין, אני פשוט לא הולכת יותר. זה מבאס אותי כל כך שקשה לתאר. אפילו בלבונטין, שהכניס את איסור העישון באיזור ההופעות למטה עוד לפני שנכנס התיקון לחוק, תמיד יש את האדיוט (או עשרה) שמחליטים שבעצם זה בסדר. ומיותר להגיד איך סיגריה אחת, בפינה (במקרה הטוב), משפיעה על מרתף סגור מתחת לאדמה. אוף. אוף. :(

  [Reply]

 • 8 עכברוש העיר // 21 מאי, 2009 בשעה 9:51

  [Reply]

  מאת Islay בתאריך מאי 21st, 2009 11:00:

  אה, אם תטרקבק אני בטוח אראה בזמן… :)
  כתבתי תגובה ארוכה ביותר והמערכת של תפוז העלימה אותה. :cry: אחרי שאני אגמור להתעצבן אולי אני אכתוב עוד אחת.

  [Reply]

 • 9 עכברוש העיר // 21 מאי, 2009 בשעה 11:43

  למדתי שאם רושמים תגובות/פניות ארוכות בחלוניות בכל מיני אתרים למיניהם, תמיד כדאי להעתיק את הטקסט לפני שלוחצים על שלח.
  מחכה לתגובה חדשה :-)

  [Reply]

השארת תגובה


:mrgreen::|:twisted::arrow:8O:):?8):evil::D:idea::oops::P:roll:;):cry::o:lol::x:(:!::?: